COXSACKİE ve Yapılması Gerekenler

COXSACKİE (EL-AYAK-AĞIZ HASTALIĞI), Genelde yaz aylarında ortaya çıkan bu hastalık, küçük salgınlar yaratmaktadır ve bulaşıcıdır. Hafif, orta şiddette ateş ardından ağız içi, yumuşak ve sert damakta ağrılı kızarık yaralar, el ayası ve tabanlarda kızarık döküntüler ile seyreder.

NEDİR?

Hastalık genellikle bebek ve çocukları etkileyen oldukça yaygın hastalığın ilk haftasında bulaştırıcılığı çok yüksek olan virüs’ün neden olduğu bir hastalıktır. Özellikle toplu yaşam alanlarında bulaşma riski yüksektir. Burun, göz, salya akıntıları ya da hasta bir kişinin dışkısı ile doğrudan temas yoluyla yayılır. Tipik olarak, genellikle yaz ve sonbahar aylarında görülür. Kuluçka süresi 3-7 gündür.

 

BELİRTİLERİ ve BULAŞMA ŞEKLİ

Üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla  başlar, ateş (38-39 derece)  bu belirtilere hafif öksürük, burun akıntısı, yutkunurken boğazda  ağrı, baş ağrısı, kulakta ağrı dil, ağız ve yanaklar ile ağız etrafında  kırmızı benekli lezyonlar (doku bozukluğu)  eşlik eder.  Yaralar veya kabarcıklar küçük çocukların ve bebeklerin kalçalarında, avuç içi, ayak tabanı, ağız içi ve bazen dudaklarda görülen daha sonra deri ülseri ve püstüllere dönüşebilen kızarıklıkların ardından ishal başlar. Genellikle çocuktan çocuğa olmak üzere, solunum ve ağız yoluyla, hastalığı taşıyan bir kişi ile yakın temasla ya da virüs bulaşmış suların (havuz suyu gibi) yutulması ile bulaşabilir. Boğaz ve burun akıntıları, tükürük, kabarcık sıvısı ya da hasta birinin dışkısıyla temas yoluyla kişiden kişiye yayılır. 

 

ÖNLEMLER Çocuk sayısı fazla olan işletmeler periyodik olarak sık sık çocukları gözlemeli, doktor başvurularında çocuk sayı ve teşhisleri izlenmelidir. Hastalar ile yakın temastan kaçınmak (öpüşme, sarılma gibi vb.), ortak tabak, bardak ve diğer malzeme kullanımından kaçınmak ve bazı temel temizlik kurallarına dikkat ederek hastalıktan korunmak gerekir. Bulaşık makinalarının sıcaklıkları 80 °C’ye ulaşmalıdır.

İlgili personel, hasta çocuk ve ailelerinde el yıkama sıklığı artırılmalıdır. Tüm alanlarda sıvı sabun ve dezenfektan aparatları kontrol edilmeli, düzenli olarak dolu ve kullanıma hazır olmaları sağlanmalıdır. Özellikle her tuvalet kullanımı sonrasında, kat görevlilerinin tuvalet-banyo yada çocuklu odaların temizliğinden sonra özenle el yıkama ve dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

Bez değişimi üniteleri temizliği ve dezenfeksiyonu en yüksek seviyede tutulmalıdır. Bu üniteleri kullanan kişilerin bez değiştirdikten sonra mutlaka el yıkama ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Oda veya oda dışı bırakılmış bebek bezleri ağzı kapalı çöp poşetlerinde özenle çöp odalarına bırakılması sağlanmalıdır.

Mini Club alanı, eşya ve ekipmanları, oyuncaklarda dahil olmak üzere çocukların kullandığı tüm malzemelerin yüzeyinin deterjan temizliğini ve dezenfeksiyonu doğru yapılmalı.

Genel yüzeylerin (kapı kolu, TV, Klima kumanda vb.) temizlik ve dezenfeksiyonu sıklıkla ve dikkatlice yapılmalıdır. 

Hasta odalarında kullanılmış tekstiller ayrı toplanmalı ve ayrı bir poşette çamaşırhaneye gönderilmeli, ayrı yıkanmalıdır. (60-90 °C). Hasta odalarında temizlikte kullanılan tüm alet ekipmanlarda (mob, bez ve süngerler vb.) tek kullanımlık alet ve ekipmana geçilmelidir.

Havuzlarda (özellikle çocukların kullandığı çocuk, kaydırak vb) klor seviyesi yüksek tutulmalı, denge depoları, kıl tutucular, ızgara ve kanallar fırçalanmalı ve klorla dezenfekte edilmelidir. Çocuk havuz suları sıklıkla değiştirilmelidir.

DEZENFEKSİYON İÇİN: 10 lt suyun içerisine 50 - 100 ml çamaşır suyu (%5) karışımı dezenfeksiyonda kullanılabilir.